کد خبر: 486 A

گفته می شود این پوستر طرح یک هنرمند هلندی به نام Franck Nederstigt است.

ایران آرت  : تابناک خبر داد : پس از  رونمایی از پوستر سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر مشخص شد که پوستر این دوره از جشنواره نیز همچون دوره سی و سوم یک کپی دست چندم از پوسترهای خارجی است و حتی در بدیهی ترین ضوابط این رویداد، اراده ای برای خلاقیت مشاهده نمی شود؛ اقدامی که بی ارتباط با وضعیت معاونت هنری ندارد.
 
 
672781_525
 
به گزارش «تابناک»؛ خلاقیت و اصالت هر روز در هنر ایران دور از دسترس تر می شود. شاید یکی از دلایل این محدودیت برای دسترسی به نگاه های نو، دایره بسته ای است که معمولاً زمام امور خرد را نیز به دست می گیرند؛ امور خردی نظیر طراحی پوستر رویدادهایی چون جشنواره تئاتر فجر. بدین ترتیب وقتی پوستر رسمی سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر رونمایی می شود، فریادها بر می خیزد که باز هم پوستر این رویداد کپی شده است؛ دومین کپی برداری در سه سال!
 

دقیقاً دو سال پیش بود که پس از رونمایی از یکی از ضعیف‌ترین پوسترهای تاریخ این جشنواره تئاتر فجر، پوستر دیگری به سرعت جایگزین شد که در نهایت کپی بودن بخش اصلی ایده‌اش انکارناشدنی بود. این وضعیت خروجی تصمیم هیأت انتخابی متشکل از قباد شیوا، ابراهیم حقیقی، احمد محیط طباطبایی، ابراهیم حسینی (مسئول بخش پوستر جشنواره) و امیر اسمی (رئیس انجمن طراحان پوستر خانه تئا‌تر) اعلام شده بود.

مطابق آن چه از طریق یک سرچ تصویری ساده می‌شد یافت، بخش اصلی پوستر دوم جشنواره تئا‌تر فجر از طرح یک هنرمند هلندی به نام Franck Nederstigt برداشته شده و با ادغام در طرح‌های سنتی، به سرعت تبدیل به پوستر اول جشنواره بدل شد؛ اتفاقی که در نوع خود جالب توجه بود و حتی شاید با دفاعیاتی نیز همراه شد.

حالا درباره پوستر سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر نیز همین دفاعیات تکرار می‌شود. برخی اساساً کپی بودن پوستر را انکار می‌کنند و برخی دیگر برداشتن ایده یک پوستر و تغییرش به شکلی که در این پوستر مشهود است، کپی نمی‌دانند و صرفاً ایده برداشتن از یک اثر می‌دانند. البته صداهای معترضی در شبکه‌های اجتماعی شنیده می‌شود که این استدلال ها را نپذیرفته و تأکید دارد، پوستر جشنواره تئاتر  فجر یک اثر دست اول نیست.

 

 

جشنواره تئاتر فجر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین