کد خبر: 4638 A

ملانیا ماتزوکو و آیدین آغداشلو به کارشناسی خانم فلیچتا فرارو نشستی با موضوع «موزه‌ی ایتالیا: شاهکارهای هنری و داستان آن‌ها» را برگزار خواهند کرد

ایران‌آرت: رایزن فرهنگی ایتالیا با اشاره به حضور هیاتی 32 نفره متشکل از اهالی نشر و فرهنگ ایتالیا در ایام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: این گروه برنامه‌های متنوع فرهنگی را در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اجرا خواهند کرد.

کارلو چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران به فارس گفت: غرفه‌ ایتالیا که امسال به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه حضور دارد روز چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1396 توسط مقامات ایتالیایی به همراه جمعی از اصحاب فرهنگ ایرانی افتتاح می‌شود و در روز پنج‌شنبه، 14 اردیبهشت، هیات فرهنگی ایتالیا با موضوع «درخشش قرون‌وسطا: داستان یک‌سو تفاهم بزرگ» با سخنرانی الساندرو باربرو نشستی را در نمایشگاه کتاب برگزار می‌کند. در ادامه نیز ملانیا ماتزوکو و آیدین آغداشلو  به کارشناسی خانم فلیچتا فرارو  نشستی با موضوع «موزه‌ی ایتالیا: شاهکارهای هنری و داستان آن‌ها» را برگزار خواهند کرد.

غرفه ایتالیا در روز جمعه 16 اردیبهشت که روز ایتالیاست میزبان نشستی با عنوان «روشنایی لطیف: شعر ایتالیا در قرون 13 و 14 میلادی» با حضور والریو مارجلی و ایمان منسوب بصیری خواهد بود و در روز شنبه، 16 اردیبهشت  والریو ماسیمو مانفردی و کارلو چرتی  در نشستی با عنوان«رقص باشکوه میان اسطوره و حقیقت» با موضوع بررسی حقیقت تاریخ رم شرکت خواهند کرد و در ادامه نیز نشستی با عنوان «زیبایی ساده‌ی پینوکیو: افسانه‌ای بدون مرز» با سخنرانی گوئیدو اسکرابوتولو برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است برنامه‌های میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران در روز یکشنبه 17 اردیبهشت با نشست بررسی ادبیات کلاسیک قرن بیستم ایتالیا و محبوبیت آن در ایران با نگاهی ویژه به آثار ایتالو کالوینو و با سخنرانی مارکو بلپولیتی و آنتونیا شرکا ادامه خواهد یافت.

غرفه ایتالیا در روز دوشنبه 18 اردیبهشت میزبان نشستی با موضوع کتاب‌های علمی و تخیلی برای نوجوانان و با سخنرانی لوکا نوولی خواهد بود و در روز سه شنبه 19 اردیبهشت نیز بئاتریچه مازینی و هدا حدادی در کنار فلچیتا فرارو به بحث پیرامون حضور کودکان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب خواهند پرداخت.

در روز چهارشنبه، 20 اردیبهشت سخنرانی میکلا مورجا و محمد طلوعی با موضوع معضل نوآوری و پژوهش های علمی ایتالیا و ایران  ادامه دهنده ی ویژه برنامه های مهمان ویژه خواهد بود. این کارشناسان چالش‌های جوامع را در رویایی با نوآوری مورد نقد قرار خواهند داد.

چرتی اذعان داشت: در روز پایانی حضور این هیات در نمایشگاه کتاب ،  مارکو پاستونزی با موضوع ورزش به‌مثابه افسانه‌ای حماسی به سخنرانی خواهد پرداخت.

 

* طراحی و ساخت غرفه ایتالیا توسط دو معمار ایرانی

 غلامرضا نوعی گفت: لیلا عراقیان  و علیرضا بهزادى، مؤسسین شرکت دیبا، طراحی و ساخت غرفه ایتالیا مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب را بر عهده دارند. این دو معمار که طراح پل طبیعت هستند پیشتر برنده جایزه معماری آقاخان  در سال 2016 شده‌اند.

وی افزود: طراحی غرفه امسال ایتالیا واقع در سالن ملل نمایشگاه به‌گونه‌ای است که ضمن ایجاد فضایی جذاب برای عرضه‌ی کتاب، بازدیدکنندگان با نمادهایی از تاریخ ، ادبیات و زبان ایتالیایی آشنا می‌شوند. از این رو آن را فضایی چندمنظوره دانست. به طور کلی تجربه ی گذر کردن از این غرفه به مانند تجربه ی گشت و گذار در یک شهر کهن ایتالیایی است که در آن مردم امکان تفرج و کشف فضاها را خواهند داشت. 

نوعی با اشاره به حضور یک مسئول ایتالیایی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عنوان کرد: انتیمو  چزرو معاون وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری  کشور ایتالیا به عنوان سخنران مراسم افتتاحیه  در راس یک هیات فرهنگی در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب حضور پیدا می‌کند.

بر اساس این گزارش، سی‎اُمین نمایشگاه کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» از تاریخ 13 تا 23 اردیبهشت ماه در شهر آفتاب برگزار خواهد شد.

 

 

آیدین آغداشلو کارلو چرتی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین