کد خبر: 37422 A

این پنج تابلوی نقاشی هر کدام به نوعی با آمدن خود دنیای هنر را تکان دادند و هنوز هم همان‌قدر مورد سوال و توجه‌ هستند

ایران آرت: طی دهه‌های گذشته آثار هنری زیادی در قالب تابلوی نقاشی خلق شده‌است که هنوز برخی از آن‌ها، رازهای مگوی زیادی دارد. از میان همه این آثار، به سراغ پنج تابلو رفتیم که به هیچ حال نمی‌توان منکر تاثیرگذاری آن‌ها بر تاریخ هنر و خلق آثار هنری دیگر شد؛ پنج تابلویی که هر کدام به نوعی، با آمدن خود، دنیای هنر را تکان دادند و هنوز هم همان‌قدر مورد سوال و توجه‌ هستند.

1- مونالیزا -داوینچی

مونالیزا

به گزارش خراسان، تابلوی نقاشی مونالیزا را بی‌شک می‌توان یکی از مشهورترین آثار نقاشی تاریخ دانست که هنوز محققان را وادار می‌کند در پی کشف حقیقت لبخندش باشند. لئوناردو داوینچی که دانشمندان به تازگی متوجه شدند او با هر دو دست قادر به نقاشی بوده، مونالیزا یا همان لبخند ژوکوند را بین سال‌های 1503 تا 1519 خلق کرده است. این تابلو هم‌اکنون در موزه لوور پاریس نگه‌داری می‌شود.

2- شب پرستاره- ونگوگ

شب پرستاره

این تابلو برخلاف بیشتر تابلوهای غم‌انگیز ونگوگ، یکی از آن دلنشین‌هاست. رنگ‌های استفاده شده در این نقاشی و چینش آن‌ها هنوز مورد سوال هنرمندان معاصر است و راز آن را هیچ کس جز ونگوگ نمی‌داند. گفته شده او این تابلو را در سال 1889 خلق کرده است و اکنون از آن، در موزه هنرهای معاصر آمریکا نگهداری می‌شود. نسخه چاپ سنگی نقاشی "بر دروازه ابدیت" این نقاش، در گنجینه موزه هنرهای معاصر کشورمان موجود است.

3- جیغ- مونک

جیغ مونک

تابلوی جیغ جزو آن دسته نقاشی‌هاست که حتی روی جلد کتاب هم آن را دیده‌ایم. معروف‌ترین تابلوی ادوارد مونک نقاش نروژی در سال 1896 که نشان‌دهنده عصبانیت انسان جهان مدرن است. مونک این تابلو را به دنبال یک پیاده‌روی عصرگاهی، در حالی که بیمار بوده، کشیده است و درباره آن می گوید:"ابرها را به رنگ خون واقعی کشیدم، رنگ‌ها جیغ می‌کشیدند. این بود که جیغ پدید آمد."

4- گرنیکا-پیکاسو

گرنیکا پیکاسو

از پابلو پیکاسوی اسپانیایی که سبک کوبیسم را پدید آورد تابلوهای زیادی دیده‌ایم اما این یکی سیاه و سفید است. او این تابلو را  82 سال پیش با الهام از بمباران دهکده گرنیکا در شمال اسپانیا و در خلال جنگ داخلی اسپانیا، روی بوم آورده است. این تابلوی پیکاسو را می‌توان جزو تابلوهای ضدجنگ نیز دانست.

5- تداوم حافظه-دالی

تدوام حافظه دالی

سالوادور دالی هموطن پیکاسو بود. با این تفاوت که او را بیشتر با سبک سوررئال (فراواقع‌گرایی) می‌شناسند. او تابلوی تداوم حافظه را که هم‌اکنون در اختیار موزه هنر مدرن نیویورک است، در سال 1931 کشید. دالی با الهام از نظریه نسبیت انیشتین، این تابلوی خارق‌العاده را خلق کرد: ساحلی با ساعت‌های در حال ذوب شدن.

 

داوینچی پیکاسو سالوادور دالی ونسان ونگوگ ادوارد مونک لئوناردو داوینچی شب پرستاره ونگوگ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین