کد خبر: 31837 A

گالری گلستان میزبان نمایشگاهی ست که جدال ابدی سپیدی و سیاهی و برآمدن نور از ظلمت را در مدیوم عکس بازتاب می دهد.

ایران آرت : پروژه عکاسی مشترک پدرام لسانی و اسرا مدنی دو کاراکتر فرشته سپید و فرشته سیاه را در مواجهه با آلمان معروف میوه ممنوعه در موقعیت های مختلف به تصویر کشیده است.

لسانی در این باره می گوید:" این پروژه بر مى گردد به زمانى که من و خانم مدنى در لندن زندگى مى کردیم و دانشجو بودیم، ایده اصلى از کند و کاو در مبحث نیکى وبدى ، خیر و شر مطرح شد، درباره اش مطالعه کردیم و خلاقیت مان را وارد موضوع اصلى کردیم و به مرور این تم موضوعی، شیوه روایت و عکس ها شکل گرفت.موضوع این نمایشگاه نشان دادن نیکی و بدی، خیر و شر، دانش و جهل است. بر همین اساس در عکس ها از المان سیب (میوه ممنوعه) استفاده شده است."

میوه ممنوعه اشاره ای ست به میوه درختی که آدم و حوا از خوردن آن منع شده بودند، آنها با خوردن این میوه نخستین گناه تبار انسان را مرتکب و به کیفر آن به زمین تبعید شدند. در کتاب پیدایش در عهد عتیق، این درخت، درخت معرفت نیک و بد نامیده شده است؛ حال این دوعکاس در قالبی معاصر و بیانگر در کشاکش ستیز خوبی و بدی، از بازگشت به نور می گویند. آنها در این مسیر از میزانسن های خوب، طراحی لباس، طراحی نور و حتی چیدمان عناصر بصری برانگیزاننده ای مانند آتش به خوبی بهره برده اند. اتفاقا آنها با انتخاب درست مکان ها توانسته اند موضوع نمایشگاه را فرای مرزها و به مبحثی جهان‌شمول تعمیم دهند.

رویکرد عکس ها از جنس صحنه آرایی ست و کاراکترها برای بیان مضامین مورد نظر عکاسان در موقعیت ویژه فیکس شده اند. لسانی در این باره توضیح می دهد: " بیشتر مجموعه هام عکاسى صحنه آرایى شده است staged photography, سال ١٣٨٢ مجموعه زلزله گالرى فریدون آو (شماره ١٣) سال ١٣٨٧ مجموعه بامنور گالرى مهروا - سال ١٣٩٠ مجموعه سازش یا شرطى شدن گالرى لادیراى لندن و ١٣٩٣ مجموعه زندگى ساده است گالرى گلستان همگی در همین زمره اند.در مجموعه هاى قبلى از تکنیک خاصى استفاده نکردم و همان چیزى که عکاسى میشد همان چاپ میشد، همه چیز موقع عکاسى اتفاق مى افتاد، ولى در این نمایشگاه آخر که با خانم مدنى کار کردیم از تکنیک double exposure و کلاژ استفاده کردیم البته نه در همه عکسها. "

این نمایشگاه که چهره هایی مانند فربد مرشدزاده، کاوه نجم آبادى، رضا ندیمى و الناز شاکردوست از آن دیدن کرده اند تا چهارشنبه هفدهم بهمن ماه دایر خواهد بود.

 

گالری گلستان پدرام لسانی اسرا مدنی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین