کد خبر: 29947 A

نمایشگاه آثار مصطفی دمیرچی با عنوان "مرگ لوکس" این روزها در گالری هتل اسپیناس پالاس برپاست، نمایشگاهی که نگاهی انتقادی به موضوع میل به لوکس‌گرایی دارد.

ایران آرت: 27 اثر در ابعاد مختلف تحت عنوان مجموعه "مرگ لوکس" از مصطفی دمیرچی در گالری هتل اسپیناس پالاس به نمایش درآمده است. در این مجموعه آثار، فیگورهایی اکسپرسیونیسمی ارائه شده است که اغلب به صورت تک رنگ و با تکنیک رنگ‌های صنعتی خلق شده‌اند. آثاری که میل به جاودانگی را در قالب لوکس‌گرایی به نمایش گذاشته‌اند.

مصطفی دمیرچی درباره این مجموعه آثار گفت: در فرهنگ ایرانی همواره موضوع مرگ یکی از پرقدرت‌ترین مسائلی است که می‌توان از کهن الگوهای ایرانی آن را دریافت. فرهنگ سوگ در زبان، ادبیات، موسیقی، هنرهای نمایشی و تجسمی بازمانده از تاریخ گذشته ایران حضوری جدی دارد. بر همین اساس من موضوع مرگ را برای مجموعه جدید آثارم انتخاب کردم. البته این مسئله تنها موضوع این مجموعه نیست، زیرا رویکرد این آثار نوعی انتقاد به دنیای معاصر و موضوع لوکس‌گرایی را نیز در خود مستتر دارد.

او درباره تکنیک آثار مجموعه "مرگ لوکس" توضیح داد: به نقاشی با متریال‌های جدید و دست‌ساز بسیار اعتقاد دارم و در نمایشگاه قبلی‌ام نیز از رنگ‌های ارگانیک استفاده کردم. در مجموعه "مرگ لوکس" به‌خاطر نوع بیانگرایی که از رنگ می‌خواستم به استفاده از رنگ‌های صنعتی روی آوردم و از رنگ اتومبیل پورشه استفاده کردم؛ رنگی که خود بیانگر موضوع لوکس بودن است. البته از موادی مانند پودر سنگ، صمغ، ورق طلا و... نیز در ساخت و ساز این آثار بهره برده‌ام.

دمیرچی درباره آثار تک رنگ خود که بیشتر به رنگ سیاه هستند اشاره کرد و گفت: مرگ، نور ندارد، پس رنگ هم ندارد. به همین دلیل تمام آثار این مجموعه سیاه هستند. اگر هم در پس‌زمینه آثار اندکی رنگ دیده می‌شود، نشانه رنگ‌هایی است که از زندگی پرسوناژها آمده است. در هر تابلو پرسوناژ مشخصی وجود دارد که من زندگی آنها را پیگیری کرده و به المان‌هایی در زندگی آنان رسیده‌ام و بر اساس آنها نقاشی کردم. آنچه بر سطح این تابلوهای نقش برجسته دیده می‌شود مانند فسیلی است که از آن افراد باقی مانده و به همین دلیل از پودر سنگ استفاده کردم تا بتوانم جنس فسیل را بازسازی کنم.

او درباره نحوه انتخاب این شخصیت‌ها گفت: موضوع نمایشگاه قبلی من "آفرینش" بود و بعد از آن به مرگ رسیدم و درگیر کهن‌الگوها شده و با فلسفه هایدگر آشنا شدم. هر اتفاق بر اساس تاثیری که می‌گذارد، طول عمر زندگی و مردگی پیدا می‌کند. به عنوان مثال شخصی مانند مولانا چند دهه زندگی کرده و چند سده عمر مردگی اوست. من در زمان تصویر کردن چنین شخصیتی مجموع عمر زندگی و مردگی او را در نظر دارم چون این افراد برای ما تمام نشده‌اند و با مرگ آنها هم زندگی کرده‌ایم. همه پرسوناژهای حاضر در این آثار افرادی هستند که زندگی یا مرگ تاثیرگذار داشته یا سرنوشت‌های خاصی داشته‌اند. اما اسم آنها در کنار آثار نوشته نشده و من تنها تاثیرات آنها را در آثارم وارد کرده‌ام.

دمیرچی افزود: در این مجموعه برخوردی متفاوت با نقاشی دارم و الزاما به دنبال این نبودم که جامعه هنری این آثار را ببیند. بلکه جامعه گسترده‌تری از مخاطبان را مد نظر داشتم و نمایش آثار در یک هتل نیز به جذب بیشتر مخاطبان کمک می‌کند. البته به خاطر نوع نگرشی که به مسئله لوکس بودن این آثار داشتم، این مجموعه را در یک هتل به نمایش گذاشتم تا موضوع، تکنیک و عرضه این آثار از یک روند برخوردار باشد.

این هنرمند در پایان با اشاره به حواشی که برای نمایش این مجموعه ایجاد شد توضیح داد: روند اخذ مجوز فعالیت از سوی وزارت ارشاد برای گالری هتل اسپیناس پالاس هنوز به طور کامل طی نشده بود که  نمایشگاه "مرگ لوکس" در این گالری برپا شد. البته از سوی مرکز هنرهای تجسمی برای این نمایشگاه مجوز موقت صادر شد و نمایشگاه این روزها برپا است و تاکنون استقبال کنندگان زیادی نیز داشته است.

گفتنی است نمایشگاه "مرگ لوکس" تا 30 آذر در گالری هتل اسپیناس پالاس به نشانی سعادت آباد، میدان بهرود، خیابان عابدی، خیابان 33، شماره 21، میزبان علاقه‌مندان است.

مصطفی دمیرچی گالری هتل اسپیناس پالاس
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین