کد خبر: 2937 A

علی ذاکری : «بهارستان» آثار هنری و تجسمی را به مسیر نگاه آدم‌های اجتماع می آورد.

ایران آرت : عضو هیات داوران بخش تخم مرغ‌های نوروزی دومین رویداد هنری «بهارستان» برخی از آثار این دوره از را دارای قابلیت ماندگاری بالا خواند و گفت: در بخش مدعوین این دوره از سالانه «بهارستان» شاهد حضور هنرمندان شاخصی بودیم که کارهای بسیار زیبایی را ارائه کردند لذا شاید لازم باشد که بعد از نمایش آثار در سطح شهر بتوانیم این آثار را در فضایی دیگر به نمایش بگذاریم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، علی ذاکری، عضو هیات داوران بخش تخم مرغ‌های نوروزی دویمن سالانه «بهارستان» درباره ویژگی‌های مد نظر هیات داوران برای انتخاب آثار این دوره گفت: قطعا یکی از مواردی که برای انتخاب آثار در این دوره از بهارستان مدنظر قرار گرفت مربوط به زیبایی، خاص بودن طرح و نوآوری در آن بود. در واقع ما به دنبال این بودیم که آثاری را در معرض نمایش بگذاریم که تکراری نباشند و به قولی از کلیشه‌های مرسومی که گاها در برخی از رویدادها به نمایش درآمده، دور باشند.

وی با اشاره به حذف آثار کپی در این دوره از سالانه «بهارستان ادامه داد: برخی از آثار در این دوره از بهارستان به نحوی کپی بودند لذا هیات داوران تلاش کردند که چنین آثاری را شناسایی و حذف کنند تا کارها بیشتر بروز شکل ارجینال و خلاقانه آثار هنرمندان باشد.

عضو هیات داوران تخم مرغ‌های نوروزی «بهارستان» افزود: ارتباط داشتن آثار به فصل بهار و دوری از فضای تلخ، یکی از ملاک‌هایی بود که به دنبال آن بودیم تا مخاطب عام نیز بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

ذاکری استقبال هنرمندان از دویمن سالانه «بهارستان» را بهتر از سال قبل خواند و تصریح کرد: همانطور که می‌دانید استقبال کمی هنرمندان از این دوره از «بهارستان» نسبت به سال قبل بسیار بیشتر بود، این در حالی است که ما در بخش مدعوین حضور افراد صاحب نام و سرشناس را نیز داشتیم که بسیار باعث خرسندی است.

وی ادامه داد: قطعا در هر دوره‌ای آثار بد، متوسط و خوبی وجود دارند؛ اما به نظر می‌رسد که در این دوره به لحاظ کیفی نیز شاهد رشد بودیم.

این هنرمند نقاش بیان کرد: «بهارستان» رویدادی محیطی است که در حال شکل گرفتن است در واقع این حرکت به دنبال این است که مخاطب را با جنبه‌های زیبایی‌شناسانه آشنا کند. البته این بدان معنا نیست که ما به خاطر ارتباط با مخاطب عام سطح کیفی آثار را کمتر مدنظر قرار دهیم.

ذاکری یک اثر خوب را دارای پتانسیل ارتباط با قشر مخاطب عام و خاص خواند و گفت: نقاشان مطرحی چون «خوان میرو» از جمله افرادی هستند که در آثارشان علاوه بر جذب مخاطب خاص، قادر به ارائه لذت بصری به مخاطب عام نیز هستند در واقع یک اثر خوب گاها می‌تواند به زندگی افراد عام نیز رنگ و شادمانی ببخشد.

وی تصریح کرد: «بهارستان» به عنوان یک رویداد در قالب یک جشن در فضای عمومی است، لذا آثار حاضر در آن به دنبال شاخصه ماندگاری و جاودانگی نیستند؛ البته برخی از آثار ارائه شده در بخش تخم مرغ‌های نوروزی بسیار آثار خوبی هستند تا جایی که مستعد ارائه شدن در قالب نقاشی دیواری و ماندگاری بالا را نیز دارند اما همانطور که می‌دانید این طرح‌ها برای نمایش در دوره زمانی خاص است.

عضو هیات داوران بخش تخم مرغ‌های نوروزی گفت: همین که رویداد هنری «بهارستان» آثار هنری و تجسمی را به فضایی در مسیر نگاه آدم‌های اجتماع آورده است اتفاق بسیار خوبی است که می‌تواند سبب افزایش سطح فرهنگ بصری مردم و ارتقاء نگاه زیبایی‌شناسانه جامعه شود.

ذاکری پیشنهاد داد: در بخش مدعوین این دوره از «بهارستان» شاهد حضور هنرمندان شاخصی بودیم که کارهای بسیار زیبایی را ارائه کردند. لذا شاید لازم باشد که بعد از نمایش آثار در سطح شهر بتوانیم این کارها را در فضایی دیگر به نمایش بگذاریم البته در این صورت می‌توانیم مواد مصرفی ماندگارتری را مدنظر قرار دهیم.

وی افزود: به نظر من کار بسیار زیبایی است اگر این آثار جالب و زیبا را به ساحل کیش انتقال دهیم و در قالب هنری در دل طبیعت کنار ساحل به نمایش بگذاریم تا بتوانیم علاوه بر حفظ این آثار، یک فضای خاص نیز داشته باشیم.

لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال 1396 در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار می‌شود و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

 

سازمان زیباسازی شهر تهران دومین بهارستان علی ذاکری خوان میرو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین