کد خبر: 2936 A

عضو هیات داوران بخش تخم مرغ‌های نوروزی رویداد هنری «بهارستان» گفت: به نظر من تخم مرغ‌های رنگی در سال‌های گذشته توانسته به برخی از مناطق شهر رنگ و زندگی ببخشد و به همین خاطر هیات داوران و شورای سیاست‌گذاران این بخش بر این امر که آثار حرفه‌ای و موفق ارائه شود، تاکید داشتند.

ایران آرت :  به گزارش روابط عمومی و‌اموربین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، کاظم چلیپا، عضو هیات داوران بخش تخم‌مرغ‌های نوروزی درباره ملاک انتخاب آثار این دوره در سالانه «بهارستان» گفت: در این دوره از «بهارستان» آثار رسیده دارای 4 دسته بودند که بر مبنای پتانسیل آنها ایجاد شده بود. بخشی از آثار این دوره اساسا کار تخصصی نبودند و به همین خاطر در مرحله نخست حذف شدند. دسته دوم نیز آثاری بودند که به نحوی از آثار دیگران کپی شده بودند و خلاقیت و نوآوری منحصر به هنرمند را نداشتند لذا این دسته نیز کنار گذاشته شدند.

وی تصریح کرد: دسته سوم آثاری که در این دوره از «بهارستان» دیده شدند، عموما کارهای تکراری بودند که چیز تازه‌ای برای ارائه به مخاطب نداشت لذا تنها یک دسته از آثار که کارهایی نسبتا اورجینال و خوب بودند در بخش داوری پذیرفته شدند.

چلیپا درباره ملاک‌های انتخاب آثار توضیح داد: در این دوره کارهایی که نوآوری داشتند و به نحوی مناسب فضای شهری بودند و با فضای نوروزی هماهنگی داشتند، انتخاب شدند؛ در واقع آن چیزی که ما روی آن در این دوره تمرکز داشتیم حرفه‌ای بودن آثار برای قرار گرفتن در فضای شهری بود.

وی در خصوص گروه مخاطبان آثار این دوره از «بهارستان» گفت: بدیهی است که مردم همواره در جامعه به عادت دچار می‌شوند و این هنرمند است که عادت‌ها را از نظر بصری می‌شکند. در واقع حرکت‌های نوآورانه هنرمند است که منجر به ارتقاء زیبایی‌شناسی مردم و افزایش سطح درک و شعور جامعه می‌شود.

عضو هیات داوران تخم‌مرغ‌های نوروزی افزود: مساله مهم در انتخاب آثار چه در بخش هنری و چه در قسمت‌های مبلمان شهری باید این باشد که هنرمند چقدر می‌تواند به ارتقاء سطح دیدگاه مردم جامعه کمک کند و عادت‌ها را بشکند لذا باید روند بر این مبنا باشد که از کارهای عادی و تکراری پرهیز کنیم.

چلیپا فرهنگسازی را در دراز مدت ممکن خواند و گفت: فرهنگ‌سازی امری است که در دراز مدت جواب می‌دهد در واقع همه عناصری که در سطح شهر کار می‌شوند از اجزاء هنری گرفته تا مبلمان شهری نوعی ویترین هستند که باعث می‌شوند شعور شهری پایتخت شکل پیدا کند.

وی افزود: ایجاد نشاط از نکته‌های مهمی است که در آستانه نوروز رویداد هنری «بهارستان» بر آن تاکید دارد تا آثار بتوانند حس عید نوروز را به دنبال داشته باشند.

عضو هیات داوران بخش تخم مرغ‌های نوروزی تصریح کرد: اینکه با همت سازمان زیباسازی شهر تهران شاهد شکل‌گیری رویدادهایی چون نقاشی دیواری، آثار حجمی و محیطی و تخم مرغ رنگی به صورت مقطعی هستیم، بسیار خوب است زیرا این بخش‌ها در حال شکل‌گیری است و در دراز مدت می‌توانند سلیقه عمومی را به خاص تبدیل کنند.

چلیپا تصریح کرد: قطعا اقداماتی که در قالب رویداد هنری «بهارستان» انجام شده به شهر شکل دیگری بخشیده است تا جایی که به راحتی می‌توان تاثیر نقاشی‌های دیواری را در بخش‌هایی از شهر دید و روحیه‌ای که به واسطه این بخش ایجاد شده را احساس کرد.

وی افزود: به نظر من تخم مرغ‌های رنگی نیز توانسته به برخی از مناطق شهر رنگ و زندگی ببخشد به همین خاطر هیات داوران و سیاست‌گذاران این بخش بر این امر که آثار حرفه ای و موفق ارائه شود، تاکید داشتند.

عضو هیات داوران بخش تخم مرغ‌های نوروزی سالانه «بهارستان» در پایان گفت: به نظر می رسد که باید دانشجویانی که در بخش‌های هنری آموزش دیده‌اند و قدری حرفه‌ای‌تر هستند، بیشتر فعال باشند. البته این امر به رسانه‌ها نیز مربوط است تا بتوانند با ایجاد فضایی مناسب هنرمندان را به این سمت سوق دهند.

لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال 1396 در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار می‌شود و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

 

سازمان زیباسازی شهر تهران کاظم چلیپا دومین بهارستان
ارسال نظر