کد خبر: 29015 A

نقاشی دانته گابریل روستی از یک زن خیاط با نام الکسا ویلدینگ به نمایش گذاشته می‌شود.

ایران آرت: یکی از نقاشی‌های دانته گابریل روسِتی که 62 سال پیش در یک کتابفروشی در ادینبورگ پیدا و 100 دلار فروخته شده بود، نخستین بار به نمایش عمومی درمی‌آید.

به گزارش ایران‌آرت، این نقاشی دست‌گرمی موسوم به لاپیا که مقدمه‌ای برای خلق تابلوی پیا دی‌تولومی در سال 1868 بوده، پرتره‌ای است از یکی از مدل‌های محبوب نقاش نام‌آور بریتانیایی. الکسا ویلدینگ خیاطی بود که روزتی او را در یک پیاده‌روی در لندن کشف کرد و شیفته موهای خرمایی‌رنگ این زن شد. روستی از گروه هنرمندان موسوم به پیشارافائلی است که سال 1848 با حضور نقاشان، شاعران و منتقدان بریتانیایی شکل گرفت.

روستی نسخه اصلی این تابلو را سال 1881 کامل کرد با این تفاوت جین موریس جایگزین ویلدینگ به عنوان مدل شد. جین همسر ویلیام موریس، از طراحان پارچه در لندن اواخر قرن 19 بود. با این حال، حدود یک قرن خبری از تابلوی اول نبود تا اینکه در 1957 سر آیور بچلر (استاد روان‌درمانی دانشگاه داندی اسکاتلند) همراه همسرش آنِر آن را در یک کتابفروشی در ادینبورگ پیدا کرد و به قیمت 75 پوند (حدود 100 دلار) خرید.

نقاش بریتانیایی از 1868 تا 1881 روی نسخه نهایی کار کرد؛ تابلویی که امروز در موزه هنر اسپنسر در دانشگاه کانزاس آمریکا نگهداری می‌شود. سر آیور سال 2005 در 88 سالگی از دنیا رفت. او درباره کشف خود و همسرش در آن فروشگاه کوچک کتاب‌های دست‌دوم نوشته بود: "در سال‌های پس از پایان جنگ جهانی دوم یک نقاشی پیدا کردیم که متناسب با بودجه محدود ما بود. ما سال 1956 آن را 75 پوند خریدیم که به نظرم کیفیتی واقعی داشت."

نمایشگاه "جمع کردن و بخشیدن: نکته‌های برجسته میراث سر آیور و بانو بچلر" چهارم دسامبر در موزه فیتس‌ویلیام کمبریج آغاز به کار می‌کند و تا سوم مارس 2019 آثاری از گنجینه این زوج هنردوست را به تماشا می‌گذارد.

نقاشی مهدی فروتن دانته گابریل روستی نقاشی لاپیا پیا دی تولومی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین