کد خبر: 28240 A

لیلی گلستان:... بعد از مدت های مدید، اشخاص فهیم و دلسوزی در مسند هنر قرار گرفته اند...

ایران آرت : هفتم آبان، فراخوان عضویت در انجمن صنفی کارفرمایی نگارخانه داران استان تهران در جراید کثیرالانتشار منتشر شده و اکنون این تشکل با استقبال شایان توجه گالری داران در آستانه تاسیس است. به همین بهانه با لیلی گلستان، مدیر گالری گلستان که یکی از موسسین این انجمن است گفتگویی انجام داده ایم که تقدیم تان می شود:

 

ابتدا احساس تان از اینکه سرانجام انجمن صنفی نگارخانه داران در شرف تاسیس قرار گرفته بفرمایید

همه مان خیلی خوشحالیم . از حوالی سال 1377 ، بیست سال می شود که با وقفه هایی کوتاه و بلند سعی خودمان راکرده ایم اما همیشه موانعی سر راهمان گذاشته می شد که هیچکدام منطق درستی نداشت. و کار انجام نمی شد .تا بالاخره شد .

دور تازه تلاش تان چه زمانی کلید خورد؟ 

شش ماهی می شود که  باز کار را شروع کردیم والبته باز دچار مانع های بسیار شدیم تا شد. 

مراحلی که طی کردین را توضیح می دهید؟

 از طریق وزارت کار وارد عمل شدیم و روند کاری آنها را دنبال کردیم و به ادارات مختلف ارجاع داده شدیم . به هرحال همه می دانیم که بوروکراسی در ادارات بی داد می کند و به جای راه راست و مستقیم مدام باید قیقاج برویم . این بار کمتر قیقاج رفتیم تا کار مراحل مختلفش را طی کرد .

چرا قید کارفرمایی در عنوان انجمن صنفی نگارخانه داران وجود دارد؟ 

 گفتند باید این چنین باشد و ماهم  بایدقبول می کردیم. 

آیا امکان اینکه قید استان تهران نباشد و انجمن صنفی نگارخانه داران سراسر ایران باشد ممکن نبود؟ 

 اول شهرستانها هم بودند و حتی تعدادی شان را هم انتخاب کردیم و آمدند تهران و مدارکشان را هم به بخش مربوطه ارایه کردیم اما ناگهان تصمیم گرفتند که شهرستانها را حذف کنند. که هر چه اصرار کردیم نشد که نشد. معتقد بودند که شهرستانها به قدر کافی گالری دارند و می توانند خودشان در هر استان انجمن تشکیل دهند. از ارشاد هم خواستیم که برای کمک به این قضیه پا در میانی کند اما انگار نمی شد .و با کمال تاسف انجمن درحد استان تهران باقی ماند .در حالیکه اگر همه با هم در یک تشکل بودیم خیلی بهتر می شد و همه زیر یک پوشش قانونی قرار می گرفتیم.

 استقبال نگارخانه داران برای عضویت در این انجمن خوب بود؟ 

 خیلی خوب بود و تقریبا همه به دعوتمان جواب مثبت داده اند. 

اکنون که مهلت اطلاعیه منتشر شده از سوی انجمن برای عضویت گالری ها به اتمام رسیده، مرحله بعدی کارتان چیست؟ 

 مرحله به مرحله باید جلو برویم تا مجمع عمومی را برگزار کنیم وکار روی روال عادی اش بیفتد.

فکر می کنید این انجمن از چه زمانی کارش را آغاز کند؟ 

 والله با این همه مسایل و مصایب شخصی و عمومی قاعدتا باید بگویم نمیدانیم ، اما امیدواریم تا سه چهار ماه دیگر همه کارها انجام گرفته باشد.

اهداف و شرح مسئولیت این انجمن چه خواهد بود؟

٩- در کل اهداف فعالیت صنفی روشن است:مراقبت از فضای کسب و کار، اطلاع رسانی و توسعه اموزش گالری داران، تشکیل کمیته رفع اختلاف پیش از مراجع قضایی،  کوشش در بالابردن اگاهی جامعه نسبت به اقتصاد هنر و... اما قاعدتا بعد از تشکیل هیات مدیره و برگزاری مجمع عمومی باید اهداف و شرح مسولیت ها معلوم شود.مثلا در زمان احمدی نژاد و تا مدتی بعد از او بطور بسیار بی رویه و بی منطقی مجوز گالری به هر که از راه رسیده ای داده می شد و همین عرصه را دچار بلبشو و بی اخلاقیهایی کرد که زیبنده حرفه گالری داری نبود. 

به هر حال خیلی مسایل هست که باید به آن هارسیدگی جدی شود. 

به عنوان یکی از اعضای هیات موسس نخستین انجمن نگارخانه داران چه آرزویی برای آینده این انجمن دارید؟ 

آرزو دارم همه برای ارتقا این حرفه با دل و جان کوشش کنند و برای بهتر شدن وضع موجود سعی کنند. 

به عنوان هیات موسس چه انتظاری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز جامعه تجسمی دارید؟ 

از وزارت ارشاد و متولیان حیطه هنرهای تجسمی انتظار داریم در کنار ما و همراه ما باشند .خوشبختانه فعلا( متاسفم که همیشه باید بگوییم فعلا ) بعد از مدت های مدید ، اشخاص فهیم و دلسوزی در مسند هنر قرار گرفته اند که ایده ها و فکر های خوبی دارند وامیدواریم بتوانیم همه با هم هنر تجسمی را به جایگاه در خورش برسانیم. 

 

لیلی گلستان انجمن صنفی کارفرمایی نگارخانه داران استان تهران
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین