کد خبر: 2655 A

هنرمند مجسمه ساز و عضو شورای هنری دومین سالانه «بهارستان» دیده شدن را یکی از مهمترین عناصر انتخاب آثار دومین سالانه هنری «بهارستان» خواند.

ایران آرت : به گزارش روابط عمومی و ‌امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، بهداد لاهوتی، عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» گسترده شدن فضای نمایش آثار را از جمله چالش‌های این دوره خواند و در این باره گفت: با توجه به اینکه تهران کلان‌شهری گسترده است، لذا در این دوره تصمیم گرفته شد که صرفا به خیابان‌های اصلی آن محدود نشویم و آثار در سطح گسترده‌تری به نمایش گذاشته شود لذا نخستین دغدغه در این دوره از «بهارستان» بحث پراکندگی آثار بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه گسترده شدن فضای نمایش تجربه جدیدی در راستای سال گذشته بود لذا سعی کردیم که با سیاست‌هایی که وجود دارد این بحث را دنبال کنیم چرا که توسعه فضای نمایش آثار از چند خیابان به سطح یک کلان‌شهر می‌تواند تاثیر بسیار بیشتری داشته باشد لذا در این راستا عامل مهمی به نام "دیده شوندگی" را مد نظر قرار دادیم.

این هنرمند مجسمه‌ساز درباره ویژگی‌های انتخاب آثار دومین سالانه «بهارستان» اظهار کرد: دیده‌شوندگی یکی از مهمترین عناصری بود که ما در این دوره مد نظر داشتیم به این معنا که سعی کردیم آثاری را انتخاب کنیم که قابلیت دیده شدن بیشتر را به لحاظ نوع چیدمان، رنگ و ابعاد دارند.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنری «بهارستان» تصریح کرد: در واقع طی این دوره بیشتر سعی شد که روی مساله تکرار که یکی ازعوامل دیده شدن است، تمرکز داشته باشیم، لذا در بدو امر به بخش‌هایی نظیر پل‌های عابر پیاده و یا ماشین رو دقت شد زیرا به طور حتم تعداد زیادی از رهگذران می‌توانند آثار را ببینند.

لاهوتی توجه به نظرات عامه مردم در راستای آذین‌بندی شهر در آستانه بهار را مهم خواند و گفت: ما در راستای برگزاری دومین دوره «بهارستان» جلساتی با هنرمندان داشتیم تا به آنها کمک کنیم که آثار بهتری ارائه کنند زیرا عمدتا کارهای هنرمندان بر مبنای جذب مخاطب عام شکل گرفته است هر چند در بین آثار چند کار مفهومی خاص نیز دیده می‌شود.

وی افزود: به نظر من یک اثر هنری هر چقدر هم که کنگ و نامفهوم باشد اما به واسطه شکل خاص خود می‌تواند، نظر مخاطب را جلب کند و براو تاثیرگذار باشد تا جایی که فکر می‌کنم حتی بهتر بود که آثار مفهومی خاص بیشتری داشتیم هر چند که با کلیت فستیوال بهاری «بهارستان» هم‌خوانی ندارد زیرا هدف این برنامه بیشتر آذین بندی شهر در آستانه بهار است.

عضو شورای هنری دومین سالانه بهارستان تصریح کرد: قطعا آذین بندی شهر و رنگ‌هایی که با استفاده از هنر وارد عرصه زندگی مردم می‌شود، می‌تواند شادمانی که مدنظر ماست را انتقال دهد.

لاهوتی استقبال هنرمندان از این دوره از «بهارستان» را بالا خواند و گفت: تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره بسیار عالی بود تا جایی که ما زمان زیادی را برای بازبینی آثار صرف کردیم و جای خوشحالی دارد.

وی افزود: هر چند که من معتقدم با توجه به گستردگی تهران باز هم این میزان کار در کلیت آن اندک است اما مطمئنا این روند در سال‌های آتی تاثیرات بهتری به دنبال خواهد داشت.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنری «بهارستان» عنصر رنگ را در آثار این دوره پررنگ خواند و بیان کرد: رنگ به عنوان یکی از عناصر مهم طبیعت و بهار در این آثار نقش به سزایی دارد هر چند که من معتقدم به لحاظ فرهنگی باید روی ابعاد مفهومی آثار بیشتر کار شود اما بیش از 90 درصد کارها حس شادی که ما برای شروع نوروز مد نظر داشتیم را در دل خود دارد و آن حس خوبی که می‌خواستیم را انتقال می‌دهد.

لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال ۱۳۹۶ در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار می‌شود و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

 

 

سازمان زیباسازی شهر تهران دومین بهارستان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین