کد خبر: 2554 A

عضو شورای هنری دومین سالانه «بهارستان» گفت: هدف «بهارستان» این است که با بهانه قرار دادن فصل بهار، آثار هنری که نویدبخش هستند و فضای شادی دارند را به جامعه عرضه کند.

ایران آرت : به گزارش روابط عمومی و‌ امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، سید محمود شعیبی هنرمند نقاش و عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان»، ارائه یک فرصت آکادمیک‌تر در این دوره از «بهارستان» را از جمله ویژگی‌های متفاوت آن خواند و گفت: تقریبا امسال نیز سالانه «بهارستان» همان رویکرد سال گذشته را در پیشواز از بهار دنبال کرد، اما امسال  در دومین دوره این رویداد سعی شد که یک فرصت آکادمیک‌تر در اختیار هنرمندان قرار داده شود؛ لذا فضا هم از لحاظ هنری و هم علمی بازتر شد و محدودیت‌های مالی و همچنین رویکرد فضای کار تغییر کرد و امکانات بیشتری در اختیار هنرمندان قرار گرفت.

وی هنر شهری را در ایران ژانر جوانی خواند و بیان کرد: هنر شهری کمتر از ۸ سال عمر مفید در ایران دارد و این رشته بیشتر به صورت شاخه‌ای و در بخش‌هایی چون نقاشی و دیوارنگاری توانسته خود را نشان دهد لذا می‌توان گفت که ما در این زمینه هنوز در ابتدای راه هستیم.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» تصریح کرد: قصد «بهارستان» ایجاد یک فضای جدید برای تجربه هنرمندان است تا بتوانند تجربه جدیدی را به دست آورند که قطعا در صورت تداوم، این تجربه پربارتر نیز خواهد شد.

شعیبی دیده شدن را از جمله شاخصه‌های مهم این دوره خواند و افزود: امسال بیشترآثار با هدف دیده‌شوندگی و گسترده بودن این حوزه انتخاب شدند تا بتوانیم یک فضای گسترده بصری را در سطح شهر داشته باشیم و مخاطبان یک اتفاق هنری را لمس کنند، به این معنا که افراد بتوانند احساس کنند که یک اتفاق خاص در سطح شهر رخ داده که جدای از رویدادهای فرمایشی همیشگی است.

وی ادامه داد: هدف «بهارستان» این است که با بهانه قرار دادن فصل بهار و شکفتن، آثار هنری که نویدبخش هستند و فضای شادی دارند را به جامعه ارائه دهد که با توجه به این موضوع من فکر می‌کنم نرخ موفقیت آن نسبت به تجربه جامعه تجسمی ما بسیار بالا خواهد بود.

عضو شورای هنری دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» تعداد زیادی از آثار را برگرفته از تجربه‌های شخصی خواند و گفت: خوشبختانه در این دوره بیشتر آثار برگرفته از تجربه‌های شخصی بودند و از تجربه‌های دنیا یا آموزشی‌های سرمشقی تا حدود زیادی فاصله گرفته بودند. ضمن اینکه تعداد زیادی از آثار نیز در زمینه فرهنگ و هنر ایرانی در آیین نوروز بود که برخی به صورت هوشمندانه و برخی سطحی آن را به نمایش گذاشته بودند.

شعیبی تصریح کرد: اینکه جریان هنر شهری تا چه حد می‌تواند جدی باشد، یک روند تکوینی است که در طی سال‌های آینده می‌تواند خود را پیدا کند؛ کما اینکه ما امروز در نقاشی دیواری به یک جاافتادگی رسیده‌ایم که نتجه تجربه‌ای است که در این زمینه به دست آورده‌ایم.

وی درباره دلیل تکثیر آثار در سطح شهر گفت: ماهیت تکثیر و دیده شوندگی در آثار مدنظر قرار گرفته است تا شهروندان بتوانند یک حس مشترک را رد بخش‌های مختلف دریافت کنند و در واقع یک احساس مشترک با این تکثیر به مخاطب القاء شود.

 

لازم به یادآوری است، دومین رویداد هنری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، همزمان با نوروز سال ۱۳۹۶ در بخش‌های نقاشی دیواری، مجسمه، هنرهای محیطی و تخم‌مرغ‌های نوروزی در سطح شهر تهران برگزار می‌شود و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

 

سازمان زیباسازی شهر تهران دومین بهارستان سید محمود شعیبی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین