کد خبر: 24305 A

در خصوص خبر مندرج در سایت The Art Newspaperبه تاریخ دوازدهم مرداد نود و هفت با تیتر «ده اثرپیکاسو درمیان آثار فراموش شده در مجموعه موزه هنرهای معاصر تهران کشف شد»،پیرامون نمایشگاه بعدی موزه با کیوریتوری تایس فیسر، شبهات و نگرانی هایی بین علاقمندان به هنر ایجاد شده است که این خبر و تیتر نادرست است وهیچ اثری در موزه هنرهای معاصر تهران کشف نشده است. موزه ی هنرهای معاصر تهران لازم می داند با ارائه ی توضیحاتی شبهات و نگرانی های موجود را برطرف نماید.

ایران آرت: خبر مندرج در سایت مذکور، نوشته ای گزارش گونه است که به نقل از سخنان کیوریتور محترم نمایشگاه تهیه شده است و اگر دقت شود، جملاتی که از «تایس فیسر» بصورت مستقیم نقل شده و داخل گیومه قرار گرفته است، به درستی بیان شده است. مسأله از جایی آغاز می شود که دو گزارشگر تهیه کننده ی خبر، به تفسیر سخنان ایشان دست زده اند. تایس فیسر در جملات نقل قول مستقیم عنوان کرده که به دنبال نمایش آثار کمتر دیده شده است که حساسیت برانگیز نباشند. این جمله ارتباطی با تیتر خبر ندارد و بیانگر کشف آثار جدید در موزه نیست.

1- طبق پیگیری های انجام شده و گفتگو با کیوریتور نمایشگاه، مقرر شده است تیتر و متن خبر تصحیح شود که در صورت عدم اصلاح، موزه به صورت قانونی بیانیه ای در این خصوص به زبان انگلیسی جهت درج در همان سایت صادر خواهد کرد.

2- موزه هنرهای معاصر تهران همواره از همکاری های بین المللی استقبال و برای آن برنامه ریزی می کند. تا کنون نمایشگاه های متعددی با کیوریتورهای غیرایرانی در موزه برپا شده که آخرین آن همکاری با جرمانوچلانت بود.به هنگامی که موزه پس از سال ها تعمیراتی اساسی را تجربه می کند و مدتی امکان بازدید از آن برای علاقمندان وجود ندارد، طبق برنامه ریزی قبلی تصمیم گرفته شد که نمایشگاهی از آثار گنجینه با کیوریتوریغیرایرانی به منظور خوانشی متفاوت برای آیین گشایش طراحی و اجرا شود. پس از بررسی های کارشناسان موزه، تایس فیسر که سابقه ی نمایشگاه های درخشانی از جمله آرتمپوی ونیز را در اذهان علاقمندان دارد و چندین مرتبه در گشایش نمایشگاه های موزه هم شرکت داشته است، پیشنهاد شد و مورد موافقت رییس موزه قرار گرفت. پس از جلسات ابتدایی تصمیم بر آن شد که تیمی کوچک و زبده ای از ایران در صورت نیاز تایس فیسر ،او را همراهی کنند.

3- هیچ اثری از پیکاسو یا هنرمند دیگری در موزه فراموش نشده است و در نمایشگاه های متفاوت به کرات به نمایش درآمده است. در این خصوص استثنائاتی وجود دارد که مبتنی بر شرایط فرهنگی ایران است که شامل هیچ یک از آثار پیکاسو نمی شود. از پیکاسو یک مجسمه، دو تابلوی رنگ روغن، یک تاپستری، مجموعه ی بوفون (شامل سی و یک اثر چاپی) بعلاوه هفت اثر چاپی دیگر در مجموعه ی موزه ی هنرهای معاصر تهران وجود دارد که همگی نمایش داده شده اند.

4- ایده اصلی نمایشگاه ترکیبی از آثار ایرانی و غیرایرانی است و تاکنون حضور هیچ یک از هنرمندان در نمایشگاه قطعی نیست. پس از انتخاب آثار توسط فیسر و مشاورانش، در روز گشایش، علاقمندان آثار انتخاب شده را از نزدیک یا در کاتالوگ نمایشگاه مشاهده خواهند کرد.

موزه هنرهای معاصر پابلو پیکاسو
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین