کد خبر: 24217 A

هنرمند معترض چینی اعلام کرد که کارگاه هنری او در پکن به دستور مقامات دولتی و بدون اطلاع قبلی تخریب شده است.

ایران آرت: آی وی‌وی هنرمند معترض چینی ویدئوهایی در اینستاگرام منتشر کرد که نشان از تخریب کارگاه او در پکن دارد. این هنرمند اعلام کرد که پیش از تخریب هیچ اخطاری دریافت نکرده است.

به گزارش خبرآنلاین، این کار دولت چین بی‌سابقه نیست و در سال ۲۰۱۱ نیز یکی از کارگاه‌های این هنرمند در شانگهای تخریب شده بود. او آن زمان هم مدعی بود که تخریب بدون اطلاع دادن به او انجام شده است.

این هنرمند ۶۶ ساله از سال ۲۰۱۵ به این سو در آلمان زندگی می‌کند. او که از منتقدان مطرح دولت چین است در اینستاگرام با این کارگاه که از سال ۲۰۰۶ محل آفرینش‌های هنریش بود خداحافظی کرد.

11


در این میان یکی از دستیاران آی وی‌وی درباره تخریب کارگاه در پکن به خبرگزاری فرانسه گفت‌:‌ «قرارداد اجاره این مکان به پایان رسیده است اما به دلیل حجم بالای کارها امکان جابه‌جایی وجود نداشت.» او می‌گوید به آن‌ها گفته‌اند ظرف چند روز محل را تخلیه کنند اما در عین حال تأکید کرد که پیش از شروع عملیات تخریب به آن‌ها اخطاری داده نشده است.

آی‌ وی‌وی پسر یکی از مشهورترین شاعران چین است. او که در زمینه هنرهای تجسمی فعالیت می‌کند،‌ در طراحی استادیوم «آشیانه پرنده» را برای المپیک سال ۲۰۰۸ مشارکت داشت. او سال ۲۰۱۱ به دلیل مواضع تند انتقادی علیه دولت چین بازداشت شد و سرانجام در سال ۲۰۱۵ به آلمان رفت.

نقاشی تجسمی آی وی وی کارگاه نقاشی کارگاه تجسمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین