کد خبر: 1414 A

عادل یونسی، نقاش جوان در نمایشگاه گروهی رئالیست ها در گالری شکوه اثرش را به پرتره ای از پاوروتی، نخبه اپرا اختصاص داده است که پروانه ها گرد او حلقه زده اند.

ایران آرت : نمایشگاه "واقع گرایی از دیروز تا امروز" با آثاری از 15 هنرمند از سه نسل نقاشان رئالیست در گالری شکوه در حال برگزاری ست. 

این نمایشگاه با موضوع آزاد، برگ هایی پر افتخار از تاریخ نقاشی رئالیستی را ورق می زند و به اکنون  و هنرمندان جوان می رسد، در این مسیر مخاطب بخشی از تحولات این گونه هنر مرور می شود.

بهنوش فروتن، نقاش و مدیر گالری "شکوه" که نمایشگاه گردانی این رویداد را هم به عهده دارد، با اشاره به اینکه متاسفانه هنرمندان جوان نسبت به خلق آثار رئال تمایل اندکی نشان می دهند؛ می گوید: "با توجه به انگیزه پایین هنرمندان برای خلق آثار رئال تصمیم گرفتم نمایشگاهی از آثار رئال هنرمندان سه نسل برگزار کنم تا به مخاطب و هنرمندان بگوییم که سبک رئال تمام نشده و همچنان معتبر است." 

نمایشگاه گروهی نقاشی در گالری شکوه

فروتن می افزاید: "هنرمندان جوان به سمت کارهایی متمایل شده اند که نیاز به طراحی ندارد در صورتیکه طراحی یکی از اصول اولیه نقاشی است."

او درباره استقبال از نقاشی های رئال اظهار می کند:" استقبال و فروش نقاشی های رئال همیشه بیشتر از کارهای مدرن است زیرا مردم ایران به کارهای رئال علاقه بیشتری نشان می دهند و آن را نوستالژیک می دانند. "

این هنرمند با اشاره به اینکه یک اثر هنری باید دل نواز و چشم نواز باشد ادامه می دهد:" نمایشگاه های دیگری با رویکرد رئال در گالری "شکوه" برگزار خواهد شد تا این یادآوری استمرار یابد؛شاید نمایشگاه بعدی این سلسله  رویداد با تمرکز بر نقاشان زن رئالیست برگزار شود. "

در این نمایشگاه چشم که بچرخانی موضوعات متنوعی با ضربه قلم ها و پرداخت های مناسب حضور دارد: از رودخانه خروشان، پرتقال نیمه پوست کنده تا پری دریایی و البته فیگوراتیوهای جذابی مانند پاوروتی، ،شادمانی کودکان در روستا، بازار روستایی و... نمونه هایی که در قاب رئالیستی توقع می رود روی دیوار نمایشگاه دیده شود. 

مهرداد جمشیدی که در این نمایشگاه دو تابلو رنگ روغن "دوستان خوب" و "منظره استانبول" را به نمایش گذاشته است، درباره سبک رئال می گوید: "رئال سبکی است که هیچ گاه کهنه نمی شود و مخاطبان خودش را دارد اما هنرمندان جوان در ایران از سبک رئال فاصله گرفتند و به خلق آثار مدرن تمایل پیدا کرده اند در صورتیکه در کشورهای پیشرفته هم چنان سبک رئال، فتورئال و هایپررئال کار می شود و مورد استقبال قرار می گیرد."

این هنرمند نقاش درباره دلیل کناره گیری جوان ها از سبک رئال توضیح می دهد:" برای وارد شدن به سبک رئال باید دوره های آکادمیک سخت و زمان بر را طی شود و نیاز به تخصص و دقت بالا دارد زیرا کوچک ترین اشتباه در نقاشی های رئال لطمه جدی به کار وارد می کند اما در کارهای مدرن اینطور نیست هنرمندان این عرصه بدون نیاز به گذراندن دوره های طولانی مدت می توانند اثری مدرن خلق کنند که اگر اشکالی هم در آن پیدا شود آن را ساخته ذهن و حس و حال خود تلقی کنند."

او به دو تابلوی خود اشاره می کند و می گوید:" برای خلق یک اثر رئال طرح اولیه کشیده می شود اما امکان دارد عناصر و یا هارمونی رنگ و نورپردازی جابه جا شود؛ من برای خلق یک اثر نقاشی بسیار فکر می کنم و ترکیب بندی و هارمونی رنگ ها را در نظر می گیرم و ممکن است تغییراتی در طرح اولیه با فکر و دانش انجام دهم. "

عدنان مصلایی از مجموعه "پیغام ماهی ها" می گوید که قرار است پس از تمام شدن کل مجموعه آنها را به نمایش بگذارد او نخستین نقاشی این مجموعه را در گالری شکوه رونمایی کرده است؛ مصلایی می گوید: "این نقاشی تقابل ماهی فایتر با اسلحه را نشان می دهد؛ ماهی جلوی لوله اسلحه قرار گرفته است تا مانع شلیک گلوله شود ماهی حاضر است از جان خود بگذرد اما یک لحظه سکوت و آرامش دور از جنگ را ایجاد کند. برای کشیدن مجموعه "پیغام ماهی ها" از رنگ های ایرانی استفاده کردم و ماهی را نماد صلح و آرامش قرار دادم."

این هنرمند به لازمه حضور سبک های مختلف در کنار یکدیگر اشاره می کند و می گوید: "دنیا به سمت مدرن شدن رفته است و ما هم ناگزیر هستیم سبک های مدرن را داشته باشیم زیرا این سبک ها مخاطبان خودش را دارد وجود سبک های مختلف در دنیای هنر اتفاق خوبی است اما به شرطی که دارای تفکر و اندیشه باشد؛ همیشه اول باید تفکر و یک دغدغه در هنرمند باشد و در مرحله بعد به انتخاب تکنیک برسد."

 محمد افشاری درباره تابلو نقاشی خود "آتش درون" توضیح می دهد:" در این اثر رئال و غیر رئال ترکیب شده است برای نقاشی اتفاقی افتاد که یک قسمت آن پاره شد و این اتفاق جرقه ای در ذهنم ایجاد کرد تا قسمتی از نقاشی شیر را طوری جلوه بدهم که واقعی است و قسمتی دیگر نقاشی شیر را ببینیم که پاره شده است. در این نقاشی می خواستم قدرت خدا را به تصویر بکشم که تمام زیبایی را در یک شیر خلاصه کرده است".

افشاری در پایان صحبت هایش می گوید:" آثار رئال در ایران مخاطب بیشتری دارد زیرا ما ایرانی ها به سنت ها پایبند هستیم من هم سبک رئال و سورئال کار می کنم و رئال را برای این دوست دارم که شبیه به زندگی خودمان است. "

در این نمایشگاه آثار محمد افشاری، هومن بیات، مهرداد جمشیدی، واحد خاکدان، علی رخساز، حجت شکیبا، سیامک عزمی، فخرالدین فخرالدینی، عباس کاتوزیان، رها محسنی کرمانشاهی، عدنان مصلایی، رحیم نوه سی، احد وطنی، حسین هادی پور بروجنی و عادل یونسی به تماشاست. 

نمایشگاه "واقع گرایی از دیروز تا امروز" تا بیستم بهمن در گالری شکوه دایر خواهد بود و علاقمندان می‌توانند همه روزه (به جز پنجشنبه‌ها) از ساعت 16 تا 20 از این آثار درخیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو،کوچه سلیمی شمالی کوچه امیرنوری،شماره 19  گالری شکوه دیدن نمایند.

 

 

گالری شکوه بهنوش فروتن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین