کد خبر: 11256 A

انعکاس گسترده نامه اعتراضی هنرمندان به رئیس فرهنگستان هنر؛

در پی انتشار نامه اعتراضی جمعی از نخبگان هنر ایران علیه علی معلم دامغانی در ایران آرت، این خبر از روز گذشته تا به امروز در فضای مجازی، رسانه‌های الکترونیک و روزنامه‌های کثیرالنتشار انعکاس گسترده‌ای داشته است.

ایران آرت: در پی انتشار نامه اعتراضی جمعی از نخبگان هنر ایران و بیش از 500 هنرمند در نامه ای خطاب به رئیس‌جمهور به بی اخلاقی آشکار و توهین ها و ناسزاهای دامنه دار  رئیس فرهنگستان هنر به جامعه هنری در ایران آرت، این خبر از روز گذشته تا به امروز در فضای مجازی، رسانه‌های الکترونیک و روزنامه‌های کثیرالنتشار انعکاس گسترده‌ای داشته است.

در میان رسانه‌های مجازی تابناک، انتخاب و الف هر یک به سیاقی این خبر را پوشش دادند. سایت انتخاب با تیتر«نامه اعتراضی 600 هنرمند به رئیس‌جمهور در اعتراض به توهین‌های علی معلم دامغانی»،  تابناک با عنوان «درخواست بیش از 500 هنرمند برای برکناری رئیس فرهنگستان هنر» و الف نیز با تیتر «نامه اعتراضی بیش از ۵۰۰ هنرمند به رئیس‌جمهور علیه رئیس فرهنگستان هنر» به این خبر واکنش نشان داده‌اند. این در حالی است که رسانه‌های دیگری نیز خبر نامه منتشره‌ی هنرمندان علیه علی معلم دامغانی را پوشش دادند. از سوی دیگر روزنامه‌هایی نظیر ایران، شرق، اعتماد، بانی فیلم، همشهری، ابتکار، همدلی، سایه، سمت، کسب و کار و خراسان نیز این خبر را خبری پراهمیت تشخیص دادند.

ایران

روزنامه ایران

http://www.iran-newspaper.com/Newspaper/Page/6612/CultureArt/22/0

شرق

روزنامه شرق

http://www.sharghdaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=1411&pageno=14

اعتماد

روزنامه اعتماد

http://www.etemaad.ir/Default.aspx?NPN_Id=827&pageno=12

بانی فیلم

روزنامه بانی فیلم

ابتکار

روزنامه ابتکار

http://www.ebtekarnews.com/index.php?year=1396&month=07&day=16&category=8&

 

همدلی

روزنامه همدلی

photo_2017-10-08_14-40-21

همشهری

 

***

 

متن نامه نخبگان هنر ایران و بیش از 500 هنرمند در نامه ای خطاب به رئیس‌جمهور بدین شرح است :

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

این روزها جامعه هنری در بهت و حیرت توهین ها و تهمت های ناروای ریاست محترم فرهنگستان هنر به چهره های شاخص جامعه هنری است.

صبحی نیست که ایشان در گفتگو با رسانه های مختلف هنرمندان، گالری داران ، مجموعه داران هنری را با الفاظ سخیف و رکیک مورد حمله قرار ندهد و انواع اتهامات و افتراهای بدون سند و مدرک را در ادبیاتی دون شان یک مقام فرهنگی به کار نبندند.

غریب است که ایشان این فحاشی ها و تهمت ها را روی سربرگ فرهنگستان هنر مرقوم نموده و آن را روی وب سایت رسمی این نهاد منتشر می کند که هم اکنون هم قابل مشاهده است.

ایشان در پاسخ به اظهار نظر مودبانه هنرمندان، آنان را بارها فاسد خوانده، بزرگی از هنر ایران را مال خر می خواند و به استاد بزرگوار دیگری می نویسد "فضولی نکن"

همچنین بی توجه به جایگاه والای فرهنگستان هنر به رسانه ها می گوید : "اینجا همه فاسدند... هنرمند فاسد است... گالری دار برای فساد گالری ایجاد کرده است... هنرمندان شریک دزداند... و عبارتی از این دست که موجب آزردگی خاطر هنرمندان و هنردوستان شده است.

ما امضا کنندگان این نامه سرگشاده، بدین وسیله اعتراض شدید خود را به این بی اخلاقی آشکار ریاست یک نهاد مهم فرهنگی اعلام و تقاضای رسیدگی بدان را داریم.

فرهنگستان هنر باید مظهر اخلاق، اعتماد و آرامش بخشی به جامعه هنری باشد و این حجم از گستاخی و پرده دری به هر بهانه ای که باشد، از نظر اخلاقی پذیرفته نیست.

لذا از آن مقام که پیوسته حامی اهل فرهنگ و هنر بوده اید، تقاضا داریم نسبت به رسیدگی و اصلاح این امر دستورات لازم را صادر فرمایید.

نام های بسیار معتبری این نامه سرگشاده را امضا کرده اند: لیلی گلستان، نصرالله افجه ای، حسین محجوبی ، علیرضا سمیع آذر،فرشید مثقالی، کوروش شیشه گران، علی اکبر صادقی، پرویز تناولی،آیدین آغداشلو ،کاظم چلیپا ، ناصر پلنگی، منوچهر معتبر، معصومه مظفری،بابک اطمینانی، ابراهیم حقیقی، حسین پاکدل ، محمد حسین عماد،نصرت الله مسلمیان، جمشید مرادیان، علی شیرازی، حمید سوری،عنایت الله نظری نوری، مهران مهاجر، مهدی فلاح، امیر احمد فلسفی،اسرافیل شیرچی، جمشید بایرامی، افشین شاهرودی، مریم زندی، مرتضی اسدی،آرمان استپانیان، کوروش ادیم، محمود بخشی، وحید ملک، شهلا حبیبی، محمود بهمن پور، حسین ماهر، مژده طباطبایی، آریا اقبال، امید تهرانی، رزیتا شرف جهان، جاوید رمضانی، مژگان والی‌پور، الهه جواهری، شیرین پرتوی،سلمان متین فر، منیژه صحی، بهداد لاهوتی، مرتضی دره باغی، کامبیز صبری، رضا فیروزه ای،امیر شاهرخ فریوسفی، رضوان صادق زاده، حمید شانس، رعنا جوادی، پری یوش گنجی، علی فرامرزی، کوروش گلناری، فرح ابوالقاسم، عین الدین صادق زاده، رعنا فرنود، ایمان افسریان، بهنام کامرانی، نگار نادری پور، بهزاد اژدری، فرزاد هاشمی،محمد هادی فدوی، نگار خارکن، حمید رضا قلیچ خانی، شهریار احمدی، علی گلستانه، وحید چمانی، باوند بهپور، رضا رینه ای، بهرنگ صمدزادگان ،شاه پری بهزادی، امیرحسین دلبری، مینا غازیانی، مونا پاد، احمد آریامنش، سالار جرجانی، کتایون مقدم ، محمد طباطبایی، بنفشه همتی، فریش البرزکوه، نسترن صفایی، علی ترقی جاه، غزاله هدایت، احمد محمد پور، سینا جعفریه و ...

فهرست کامل این اسامی را می‌توانید در کانال تلگرام " جمع آوری امضا در پاسخ به توهین های رئیس فرهنگستان هنر" مشاهده کنید.

 

فرهنگستان هنر علی معلم دامغانی گنجینه موزه بانک پاسارگاد حبس موزه بانک پاسارگاد در فرهنگستان هنر توهین علی معلم دامغانی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین