کد خبر: 966 A

ایران‌آرت: جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره علت استفاده نکردن از هلیکوپتر در آتش‌سوزی پلاسکو گفته است که آتش‌نشانی تهران هلیکوپتر ندارد و اگر هم داشت امکان استفاده از آن در مهار آتش‌سوزی پلاسکو وجود نداشته است. اما در کشورهای دیگر چطور از هلیکوپتر برای مهار آتش در ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود؟

سخنگوی سازمان آتش نشانی با بیان اینکه در آتش سوزی پلاسکو فضای کافی برای ورود هلی کوپتر آبپاش را نداشته ایم، گفت: هلیکوپتر آبپاش برای مکان های وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که برای عملیات اطفا، این وسیله باید با ارتفاع زیاد آبپاشی کند که آب مانند آهن نیست که دقیقا به همان نقطه سرازیر شود بلکه به اطراف پراکنده شده و اوضاع را بدتر می کند. وی ادامه داده است: از سوی دیگر اگر بخواهیم ارتفاع هلی کوپتر را با ساختمان کم کنیم به خاطر کوران باد، آتش شعله‌ورتر می شود. ملکی با بیان اینکه در ایران، سازمان آتش نشانی هلی کوپتر آبپاش ندارد، گفت: البته کارهای مطالباتی برای خرید هلی‌کوپتر در دستور کار قرار دارد.

 

تجربه استفاده از هلیکوپترها آتش‌نشان در کشورهای دیگر

بسیاری از ما استفاده از هواپیما و هلیکوپتر را برای خاموش کردن محیط‌های وسیع مانند مزارع و جنگل‌ها را دیده‌ایم. در این شرایط به علت وسعت آتش در محیط‌های باز آب به صورت زیاد از بالا روی آتش سرازیر می‌شود. اما در مقابل آتش‌سوزی در ساختمان‌های بلند علاوه بر این  از هلیکوپترهای دیگری استفاده می‌شود که در اصطلاح مجهز به «واترگان» هستند و می‌توانند آب یا فوم را با فاصله مناسب به نقطه مورد نظر و کانون آتش بپاشند.

به عنوان نمونه ژاپن از چند سال قبل برای مقابله با آتش‌سوزی در برج‌ها از بالگردهای یوروکوپتر ئی‌سی۲۲۵ سوپر پوما Eurocopter EC225 Super Puma استفاده می‌کند. سازمان آتش‌نشانی ژاپن این هلیکوپترها ساخت ایرباس را به تجهیزات آتش‌نشانی شرکت هوایی و فضایی Simplex مجهز کرده است که تائیدیه سازمان‌های استاندارد آمریکا و اتحادیه اروپا را دارد. این هلی‌کوپتر توانایی حمل حداقل 7 آتش‌نشان را با تجهیزات کامل دارد و همچنین با استفاده از تجهیزات آتش‌نشانی این شرکت می‌تواند از فاصله دور از کانون آتش و به صورت هوایی و با دقت بالا کانون آتش را هدف قرار دهد.

استفاده از هلیکوپتر آتش‌‌نشان در مهار آتش‌سوزی برجی بلند در استانبول،جولای سال 2012

بوم یا لوله 7.5 متری این هلیکوپتر که قابلیت حرکت دارد می‌تواند آب یا فوم را با فشار بالا از فاصله بیش از 50 متری در طبقات پمپاژ کند.

 

آتش سوزی جنگل ژاپن سازمان آتش نشانی مردان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین