کد خبر: 4334 A

ایران‌آرت: محمود احمدی نژاد، حمید بقایی و همچنین محمد هاشمی رد صلاحیت شدند و چنانچه در خبر پیشین ایران آرت نیز خواندید، حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و مصطفی هاشمی طبا و مصطفی میرسلیم به عنوان  6 کاندیدای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم معرفی شده اند. اما پیش از این رخداد بسیاری بر این باور بودند که صلاحیت محمود احمدی نژاد رئیس دولت نهم و دهم برای نامزدی دوباره انتخابات زیر سوال است. دلایل این افراد را در ادامه می خوانید:
 
نامزدی محمود احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری وضعیت انتخاباتی اردوگاه  اصولگرایان را به‌ هم ریخته است. فعالان سیاسی این جریان امیدوارند شورای نگهبان با ردصلاحیت احمدی نژاد این سنگ را از پیش پای نامزدهای اصلی آنها بردارد. اصلاح طلبان و اعتدالگرایان نیز از ردصلاحیت احتمالی احمدی نژاد سخن می گویند اما برخی از آن ها معتقدند بهتر است احمدی نژاد در فرآیند انتخابات بماند و با رای مردم کنار رود.

به گزارش فرارو، احمد توکلی روز گذشته طی نامه ای به شورای نگهبان با ذکر دلایلی خواستار  ردصلاحیت رییس جمهوری پیشین شد. او در نامه خود تاکید کرد "آقای احمدی‌نژاد به ولایت فقیه پایبند نیست." او دو اتفاق در زمان دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد را برای اثبات عدم پایبندی احمدی نژاد به ولایت فقیه کافی دانسته است.
چرا احمدی‌نژاد باید ردصلاحیت شود؟
"عدم تمکین نسبت به دستور رهبری در انتصاب مشایی" و "خودسری در قبال دستور ولی امر در ماجرای عزل وزیر اطلاعات" دو ماجرای اصلی هستند که توکلی به آن ها استناد کرده است. او همچنین چندین مورد از تخلفات احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش را ذکر کرده است.

توکلی در پایان نامه اش با ذکر موارد و استدلال های خود خطاب به اعضای شورای نگهبان نوشته است: «شما در خیر و شر ناشی از سیاست ها، عملکردها و موضعگیری های داوطلبی که نامزدی وی را تأئید می کنید، شریک هستید و این مسئولیت نه تنها در دنیا، بلکه در آخرت می‌تواند اسباب عزت یا خدای ناخواسته سبب خواری گردد. حال این شمایید که باید بی صلاحیتی قطعی این فرد را به اطلاع ملت شریف برسانید.»

در کنار توکلی دیگر فعالان سیاسی اصولگرا نیز از لزوم ردصلاحیت احمدی نژاد می گویند. این گروه در انتخابات های گذشته از حامیان او بودند. آن ها معتقدند احمدی نژاد برخلاف توصیه صریح رهبر انقلاب درباره عدم نامزدی او در انتخابات، ثبت نام کرده است. همین مسئله ولایت مداری او را به شدت زیر سوال می برد. عده ای دیگر از اصولگرایان بسیار پیش‌تر رفته‌اند و رییس‎جمهور پیشین را متهم کرده اند که تحت نفوذ انگلیس نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است.

با این وجود ناصر ایمانی تحلیل‌گر سیاسی اصولگرا معتقد است: «احمدی نژاد ردصلاحیت خواهد شد. حتی اگر توصیه رهبری برای عدم ورود او به انتخابات هم وجود نداشت باز هم تائید صلاحیت نمی شد.»

قریب به اتفاق ناظران سیاسی معتقدند محمود احمدی نژاد با نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری "انتحار سیاسی" کرده و به "سیم آخر" زده است.

عباس سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا معتقد است: «آقای احمدی نژاد نشان داد که از هیچ اصلی تبعیت ندارد، نه اصل اخلاقی، نه اصل اعتقادی و نه اصول رایج برای او معنا و مفهوم ندارد بنابراین بعید است چنین آدمی برای جایگاه مهم ریاست جمهوری تأیید صلاحیت شود.»

او برخی گمانه زنی‌ها درباره تبعات ردصلاحیت احمدی نژاد را رد کرد و گفت: «هیچ موج اجتماعی ایجاد نمی‌شود. آقای احمدی‌نژاد یک توهمی دارد چون فکر می کند با ردصلاحیت او یک موج اجتماعی به وجود می آید در صورتی که خیر این طور نخواهد شد و موجی در اجتماع شکل نخواهد گرفت که او بتواند از آن به نفع خود بهره برداری کند.»

عباس عبدی تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز امروز در گفت و گویی از احتمال قوی ردصلاحیت احمدی نژاد گفت. او معتقد است: «تایید احمدی نژاد به این معنی است که شورای نگهبان دچار یک تحول اساسی شده است که او را تاییدصلاحیت کرده. به علاوه این کار به معنای آن است که اصولگرایان او را به عنوان نامزد سیاسی خود پذیرفته‌اند و کار جمنا تمام شده تلقی می‌شود.»

عبدی درباره اینکه اصولگرایان چگونه با حضور احنمدی نژاد در انتخابات روبه رو شوند افزود: «اصلاح‌طلبان باید از نامزدی همه طیف‌ها بدون اعمال سلیقه دفاع کنند. از جمله از جناح احمدی‌نژاد ولی در مورد این دو نفر پیش از مساله نامزدی و صلاحیت آنان باید خواهان رسیدگی قضایی به اقدامات خلاف قانون آنان شد. اگر تبرئه شدند، حق شرکت در انتخابات را دارند. در غیر این صورت ابتدا باید به آن اتهامات پاسخ دهند و مجازات آن را متحمل شوند.»

بحث ردصلاحیت احمدی نژاد در میان حامیان او نیز موضوعی چالش برانگیز است. در روزهای پس از ثبت نام او این بحث گمانه زنی‌ها و واکنش‌های زیادی را در صفحات و کانال‌های اجتماعی حامیان احمدی نژاد ایجاد کرده است.

عبدالرضا داوری یکی از مشاوران او در توئیتی نوشته است: «سنگین شدن آتش جبهه بین العباسین (از عباس عبدی تا عباس سلیمی نمین) علیه احمدی نژاد و بقایی، نشانه عبور عدالتخواهان از فیلتر شورای نگهبان است.»

حامیان احمدی نژاد او حمید بقایی را نامزد "جبهه عدالتخواه" معرفی می کنند. با وجود این که داوری این توئیت را منتشر کرده است، اما در توئیتی دیگر تاکید کرده است "میزان "رای ملت" است نه "سلیقه شورای نگهبان". او همچنین توئیت کرده است: «نه تنها در رقابت کاذب بنی امیه و بنی عباس مشارکت نمیکنیم بلکه آن را برهم می زنیم.»

در حالی که بحث بر سر تائید یا رد صلاحیت محمود احمدی نژاد بحث های زیادی در گرفته است اما او معتقد است هیچ دلیلی برای ردصلاحیتش وجود ندارد.

احمدی نژاد بعد از ثبت نام برای شرکت در انتخابات در پاسخ به خبرنگارانی که او را در همین زمینه مورد سئوال قرار داده بودند گفت: "رهبری به من توصیه کردند که در انتخابات کاندیدا نشوم... بعضی می گویند این توصیه نهی کامل است. اما آنچه رهبری گفتند یک توصیه است."

حالا اما رد صلاحیت او رسما اعلام شده است. او لحظاتی پیش در توییترش به این ماجرا واکنش نشان داد. به گزارش ایران آرت، در واکنش او مثل همیشه تلویح و کنایه پنهان است:
 
واکنش توییتری احمدی‌نژاد به ردصلاحیتش

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی محمود احمدی نژاد
نظرات خوانندگان
 • نرگس
  پاسخ

  هوادارن احمدی نژاد یا رای نمیدن یا همه مینویسن احندی نژاد و میندازن صندوق

 • مهدی
  پاسخ

  مثل همیشه احمدی نپاد یک چیزی می گه و یک کار دیگه می کنه. می گه مملکت به ارامش نیاز داره و خودش یک عامل مهم به هم زدن آرامش هست

 • ناشناس
  پاسخ

  همه می نویسیم احمدی نژاد

 • علی
  پاسخ

  جناب احمدی نژاد دیگه نمیخوادشماپیامِ ((هوشیاری))به مردم بدی ،اون وقتی که راحت بادستورات حضرت آقاوفتاوای مراجع تقلیدمخالفت می کردی وباهمه ازموضع قدرت برخوردمیکردی واصول اخلاقی روزیرپامیگذاشتی بایدهوشیارمی شدی حالادیگه خیلی دیره البته این حرفوزدی که بگی هنوزمردم دوستت دارندنه برای مردم کسی حضرت آقانمیشه شماکه هیچ ،بهتره برا همیشه ازفکربه صحنه اومدن بیرون بیایی چون دیگه بازارت نمیگیره بدرودبرا همیشه جناب احمدی نژاد

 • ناشناس
  پاسخ

  حالا که کار خوردتونو کردید
  ول کنید دیگه!
  تموم شد.همه خواص دست به دست هم دادید تا عامه مردم رو برنجونید وموفق هم شدید.احمدی نژاد عزیزمون از همین سم پاشیهای امثال شما نتونست بیاد.خدایی هم هست.آخرتی هم هست... همتونو میبینیم ان شالله
  از خدای بزرگ میخوایم آتیش تو زندگیتاتون بیفته...تک به تکتون ان شالله تعالی

 • علی
  پاسخ

  منم یا رای نمیدم یا مینویسم احمدی نژاد

 • حسن
  پاسخ

  فقط احمدی نژاد

 • ناشناس
  پاسخ

  فقط احمدی نژاد

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین