کد خبر: 3492 A

ایران آرت: دریاچه منحصر بفرد زریوار واقع در سه کیلومتری شهر مریوان، مهمترین تالاب و کم نظیرترین جاذبه آبی در غرب کشور با چشم اندازی رویایی و خاطره انگیز آماده بازدید گردشگران داخلی و خارجی است.

 

 

دریاچه زریوار یا زریبار در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا قرار گرفته و دور تا دور این دریاچه زیبا را کوه‌های پوشیده از جنگل فرا گرفته و برزیبایی این دریاچه افزوده است. 

دریاچه زریوار

طول دریاچه زریوار 5.4 کیلومتر و عرض آن 2 کیلومتر است و مساحتی حدود 850 تا 900 هکتار را در برگرفته است. 

عمق متوسط دریاچه 3 متر ( 2 الی 5 متر) می‌باشد که از نظر عمق، وسعت و حجم آب آن، شرایط بسیار مناسبی برای قایقرانی و اسکی روی آب را فراهم کرده است.

آب دریاچه زریوار شیرین است و از چشمه‌های جوشان کف دریاچه تامین می‌شود و این شرایط موجب شده تا به مامنی آرام و مناسب برای گونه‌های مختلف پرندگان، خزندگان و آبزیان تبدیل شود.

در مورد وجه تسمیه دریاچه زریوار یا زریبار باید گفت که زریبار یا زریوار که هر دو در منطقه متداول است، به معنی دریاچه وار است و این موضوع نشان از وسعت و بزرگی این دریاچه و اهمیت آن دارد.

آب دریاچه به دلیل شیرین بودن بیشتر زمستان‌ها سطح آن یخ می‌بندد و جلوه‌ای بسیار زیبا خلق می‌کند و این وضعیت موجب می‌شود تا اهالی و مردم روستاهای اطراف دریاچه زریوار برای رفت و آمد به شهر مریوان از روی آن تردد کنند.

«سراتو فیلیوم» و «سریو فیلیوم» از گیاهان شناور دریاچه و گونه‌های نی، هزار نی، بار هنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک و جگن از جمله گیاهان حاشیه‌ای آن هستند.

آبزیان دریاچه زریوار نیز گونه‌های بومی و غیربومی همچون سیاه ماهی خالدار، عروس ماهی، ماهی آمور سفید و کپور آیینه‌ای را شامل می‌شوند و سبب حضور 31 گونه پرنده بومی و مهاجر در آن شده است.

اردک سرحنایی و سر سبزه، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ و کوچک، خوتکا، انواع چنگو و پرندگان شکاری از قبیل سنقر تالابی و دلیچه نمونه‌هایی با اهمیت و ارزشمند به شمار می‌آیند.

تنوع اقلیمی و شرایط بسیار مناسب آب و هوایی و نیز صید تفریحی ماهیان خوراکی می‌تواند گردشگران بسیاری را به این منطقه جذب کند و موجب رونق زندگی مردم محلی شود.

هم اکنون در اطراف دریاچه زیبای زریوار مریوان مراکز رفاهی و خدماتی مناسبی از قبیل هتل، رستوران، مراکز تفریحی و سرگرمی وجود دارد که گردشگران و مسافران نوروزی می‌توانند با مسافرت به این شهر زیبا از این اماکن استفاده کنند و علاوه بر این با کمک قایق‌های موتوری هم از زیبایی‌های دریاچه بهره بگیرند.

دریاچه زریوار با شماره 102 در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

 

اسکی تالاب گردشگران داخلی و خارجی گردشگران و مسافران نوروزی دریاچه زریوار زریبار
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین