کد خبر: 3435 A

 

ایران آرت: کوه دو برادر، کوه نرداغی، کوه یزدان، گنبد نمکی، دریاچه نمک، دریاچه حوض سلطان، تالاب بهشت معصومه، کوه مره، همه پدیده‌های طبیعی فوق العاده‌ای هستند که پتانسیل عظیم زمین گردشگری را برای قم ایجاد کرده‌اند.

 

ژئوپارک

زمین‌گردشگری یا ژئوتوریسم‏ از دو بخش ژئو و توریسم تشکیل شده‌است؛ بخش ژئو جاذبه‌های زمین شناسی و بخش توریسم آن به عنوان موضوعی چند رشته‌ای، تمامی زیرساختهای صنعت گردشگری را شامل می‌شود، ژئوتوریسم برخلاف اکوتوریسم که جاذبه‌های طبیعت جاندار را مرکز توجه قرار داده است، بطورکلی با جاذبه‌های طبیعت بی جان سروکار دارد، مخاطبان ژئوتوریسم نه تنها متخصصان و کارشناسان زمین شناسی، بلکه گردشگران عادی و علاقمندان طبیعت هستند و در جریان فعالیت‌های ژئوتوریسمی، بازدیدکنندگان ضمن بازدید از پدیده‌های زیبا و ویژه زمین شناسی، با مبانی پیدایش آنها آشنا شده و اهمیت وجودی آنها را درمی‌یابند.

محمد فراهانی  عنوان کرد: ژئوتوریسم یا زمین‌گردشگری علمی است که به پدیده های زمین شناسی که جذابیت بازدید گردشگران را دارند، می‎پردازد؛ مثلا کوه نمکی یا گنبد نمکی قم علاوه بر اینکه پدیده‌ای زمین شناختی است، این جذابیت را دارد که گردشگران از آن بازدید و ساعاتی را در آنجا سپری کنند.

این کارشناس زمین‌شناسی گفت: استان قم از حیث ژئوتوریسم جزء مناطقی است که پتانسیل بالایی دارد؛ کوه دو برادر، کوه نرداغی، کوه یزدان، گنبد نمکی، دریاچه نمک، دریاچه حوض سلطان، تالاب بهشت معصومه، کوه مره، همه پدیده هایی فوق العاده زیبا در اطراف قم هستند.

تنها گنبد نمکی متقارن کشور

وی ادامه داد: به جرات می توان گفت بسیاری از مردم حتی برای یک بار کوه نمکی قم -تنها گنبد نمکی متقارن کشور و تنها گنبد نمکی که در میان آن دریاچه نمکی تشکیل شده است- و از نادرترین موارد در ایران می‌باشد را ندیده‌اند، همچنین کلوت‌های بجامانده از رسوبات تبخیری اطراف اتوبان قم-تهران از پدیده های فوق العاده زیبا و جذاب برای گردشگری هستند.

فراهانی افزود: دریاچه حوض سلطان از دریاچه های نمکی زیبایی است که در تابستان می شود تا کیلومترها در آن قدم زد و از فضای فوق العاده پرانرژی نمک استفاده کرد؛ نمک خاصیت انرژی درمانی دارد بدین شکل که یون های مثبت ساطع می کند و سبب می شود یون های منفی دور شوند و در رفع افسردگی و ناراحتی های روحی روانی مفید است.

کوهی که نگاه به آسمان دارد

این کارشناس زمین شناسی اضافه کرد: کوه دو برادر نیز از پهلو مانند چهره یک انسان است که به آسمان نگاه می کند و کوه یزدان از حیث فسیل‌های فوق‌العاده، پتانسیل طبیعت‌گردی با نگرش زمین شناسی را دارند.


جذابیت کویر به مردم معرفی شود

وی تصریح کرد: علی رغم این پتانسیل عظیم در استان هیچ حرکتی در راستای معرفی و بهره برداری از آن نشده است؛ لازم است با برنامه ریزی برای ثبت این آثار به عنوان ژئو سایت گردشگری و هم در راستای حفظ و صیانت از آن‌ها حرکت شود.

فراهانی با بیان اینکه اکوتوریسم منافاتی با حفاظت از محیط زیست ندارد، عنوان کرد: حضور بی رویه و بدون راهنمای زمین گردشگری، نگرانی از بابت تخریب مناطق را به دنبال خواهد داشت، بنابراین در طبیعت گردی با رویکرد زمین شناسی حتما لازم است یک کارشناس- راهنما، گروه گردشگر را همراهی کند؛ در این نوع گردشگری راهنما نقش مهمی در حفظ آثار طبیعی دارد.

این کارشناس زمین‌شناسی تصریح کرد: لازم است در کنار جنگل و دریا، زیبایی و جذابیت کویر نیز به مردم معرفی شود.

ایسنا

استان قم ایران حفاظت از محیط زیست زمین قم
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین