کد خبر: 1278 A

ایران‌آرت: «زنی بیست و هشت ساله هستم. شش سال است ازدواج کرده‌ام و از حدود یک سال قبل با یکی از همکارانم که او هم متأهل است آشنا شده‌ام. طی این ارتباط رابطه‌ی صمیمانه‌ای بین ما ایجاد شد. یک ماه است به این رابطه برخلاف میلم خاتمه داده‌ام. حس وابستگی شدید به ایشان من را آزار می‌دهد و دچار افسردگی شده‌ام. لطفاً راهنمایی‌ام کنید».

دکتر مریم اسماعیلی نسب روان شناس از سپیده دانایی پاسخ داده است:

گفتید در طی قطع این رابطه دچار افسردگی شده‌اید، افسردگی حالتی از عاطفه است که معمولاً در یک از دست دادن اتفاق می‌افتد. با خواندن نوشته‌ی شما احساس من این بود؛ انگار با این فقدان خلأیی در شما شکل گرفته است، خلأیی که احتمالاً دلیل شروع این رابطه نیز بوده است.مسئله آن است که شما تصمیم گرفته‌اید به این رابطه خاتمه دهید. نمی‌دانم چرا اما پیش‌بینی من این است که  فطرت سالم‌تان نمی‌تواند چنین رابطه‌ای را تحمل کند و دلش می‌خواهد آنچه از ازدواج و یک رابطه با جنس مخالف می‌طلبد در یک رابطه منحصر به فرد تجربه کند نه یک رابطه‌ی موازی، به همین دلیل وقتی این رابطه‌ی موازی اتفاق می‌افتد، این ماهیت درونی در مقابل آن رابطه مقاومت می‌کند و شما را دچار تعارض خواهد کرد. یعنی از یک طرف این رابطه را خواسته‌اید چون فکر می‌کردید خلاءتان با آن پر می‌شود و از طرف دیگر بخش دیگرتان این شکل رابطه را طبیعی نمی‌داند. ضمن اینکه در کنار این کشمکش درونی خطراتی مثل قضاوت اجتماعی و قانونی از بیرون نیز شما را تهدید خواهد کرد.

این احساس افسردگی شما بعد از قطع این رابطه طبیعی است و بعد از مدتی کمتر می‌شود. اما فکر می‌کنم اصلاً موضوع این فرد خاص نبوده است. مشکل اصلی همان خلأیی است که شما برای پر کردن آن به سمت این رابطه رفتید. باید آن را بشناسید و ببنید نیازهای برآورده نشده‌ی شما چه چیزهایی بوده است. بعد ببینید چه بخشی از آن نیازها به رابطه با همسرتان و چه بخشی به درون خودتان برمی‌گردد. توصیه می‌کنم کمی که آرام‌تر شدید با خودتان فکر کنید چه شد این رابطه را شروع کردید دقیقا چند وقت پیش بود و در آن موقع از نظر روحی در چه وضعیتی قرار داشتید؟ در آن موقع کیفیت رابطه با همسرتان چگونه بود؟ در واقع پاسخ به سؤالات این‌چنینی به بینش شما درباره‌ی خودتان کمک می‌کند. در ضمن فکر می‌کنم بررسی رابطه‌ی شما و همسرتان با کمک یک متخصص کمک‌تان می‌کند که در کنار شناخت خود نقاط مثبت و ضعف رابطه‌ی زناشویی‌تان را پیدا کنید و در صورت امکان آن را به یک فضای امن و شاد، که نیازهایتان بدون هیچ تعارض و ترسی در آن فضا برآورده شود، تبدیل کنید.

 

 

 

ازدواج
ارسال نظر